دومین همایش ملی زنان موفق ایران
تماس با ما

02133699094

02136621318

امورات اداری

02189786524

ثبت نام در کنگره

02143851871

امورات اداری 

info.pconf[at]gmail.com

09120218914

09120289085

حامیان رسانه ای

برنامه ملی «خانواده آماده» آغاز شد

29 مهر 1395

به گزارش زنان خبر، دکتر مهدی نجفی – مدیرکل دفتر امور آموزش عمومی، پایه و همگانی در تشریح برنامه ملی خادم اظهار داشت: با توجه به اینکه تمامی خانواده‌های کشور برای دریافت آموزش‌های آمادگی در برابر مخاطرات به مراکز آموزشی مرتبط مراجعه نمی‌کنند، تصمیم گرفتیم به تناسب مسئولیتی که در قبال عموم افراد جامعه داریم به درب منازل آنها مراجعه کرده و آموزش‌های لازم را به آنان بدهیم. بدین ترتیب طی برنامه ریزی‌های بعمل آمده، در یک اقدام آزمایشی برخی از شهرهای استان‌های کشور تا پایان سال ۹۵ تحت آموزش قرار می‌گیرند.
 
نجفی با اعلام آغاز اجرای آزمایشی برنامه ملی خانواده آماده در مخاطرات به مناسبت روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی، گفت: از سال گذشته ادبیات خادم و یا همان خانواده آماده در مخاطرات با محوریت ارتقاء سطح آمادگی خانوارهای ایرانی در برابر مخاطرات مختلف توسط معاونت آموزش، پژوهش و فناوری در جمعیت هلال احمر مطرح شد و اکنون زمان اجرای عملی آن است.
 
وی با تأکید بر اینکه ایجاد آگاهی و دغدغه در بین عموم افراد جامعه از اهم موضوعات این برنامه است، افزود: هدف از برگزاری این آموزش‌ها این است که مردم کشور نسبت به مخاطراتی که آنها را تهدید می‌کند به فهم و درک بیشتر و عمیق تری برسند.
 
مدیرکل دفتر امور آموزش عمومی، پایه و همگانی در توضیح برنامه ملی خادم گفت: با توجه به اینکه تمامی خانواده‌های کشور برای دریافت آموزش‌های آمادگی در برابر مخاطرات به مراکز آموزشی مرتبط مراجعه نمی‌کنند، تصمیم گرفتیم به تناسب مسئولیتی که در قبال عموم افراد جامعه داریم به درب منازل آنها مراجعه کرده و آموزش‌های لازم را به آنان ارائه شود. بدین ترتیب طی برنامه ریزی‌های بعمل آمده، در یک اقدام آزمایشی برخی از شهرهای استان‌های کشور تا پایان سال ۹۵ تحت آموزش قرار می‌گیرند.
 
وی همچنین از شاخص‌های مختلف آموزشی و ارزیابی موجود در این برنامه ملی سخن گفت و تشریح کرد: پس از پایان اجرای آزمایشی این برنامه در پایان سال ۹۵، طی یک برنامه پژوهشی نقاط قوت و ضعف مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و از سال ۹۶ اجرای آن در بعد وسیعتری صورت می‌پذیرد.
 
مدیرکل دفتر امور آموزش عمومی، پایه و همگانی با اشاره به برگزاری نخستین دوره آموزشی تسهیل‌گران برنامه ملی خادم در هفته اول آبانماه سال جاری تشریح کرد: با توجه به برنامه ریزی اولیه برنامه ملی خادم، پس از آموزش تسهیلگران که بنا به ضوابط ستادی از سوی استان‌ها معرفی شدند در اقدام بعدی این افراد آموزش‌های لازم را به تسهیلگران شعب استانی داده و در نهایت داوطلبانی که طی فراخوان جمعیت هلال احمر جذب شدند، برای مراجعه به درب منازل خانواده‌های ایرانی توسط تسهیلگران شعب آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند.
 
به گفته وی بر اساس این طرح قرار است تمامی خانواده‌ها در یک بازه زمانی ۵ ساله تا پایان سال ۱۴۰۰ آموزش‌های آمادگی در برابر مخاطرات را ببینند.
 
نجفی همچنین از برنامه خادم به عنوان یک جنبش ملی یاد کرد و گفت: چنانچه این برنامه با مشارکت مردم، نهادها و سازمان‌هایی که می‌توانند یاریگر جمعیت هلال احمر در اجرای آن باشند، به درستی و مطابق با برنامه ریزی‌های انجام شده، صورت پذیرد، در واقع انقلابی در آموزش‌های همگانی رخ داده است.
 
مدیرکل دفتر امور آموزش عمومی، پایه و همگانی در خصوص ارائه راهکارهای ایجاد انگیزه همکاری و تشویق افراد جامعه برای مشارکت با جمعیت هلال احمر و همچنین پیگیری کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با مخاطرات، اعلام کرد: برخی از مشوق هایی که در زمان اجرای برنامه خادم در نظر گرفته شده این است که به عنوان مثال داوطلبان، هنگام مراجعه به درب منازل بن هایی را به خانواده‌ها می‌دهند که می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌های جانبی نظیر هزینه صدور گواهینامه و…، بصورت رایگان از خدمات آموزشی حضوری و نیمه حضوری جمعیت هلال احمر بهره مند شوند.
 
وی ادامه داد: البته راهکارهای دیگری در نظر گرفته شده که مستلزم رایزنی و همکاری با سایر سازمان‌هاست که از جمله آن می‌توان به تخفیفات بیمه ای اشاره کرد.
 
وی درباره آموزش‌هایی که به تسهیلگران استانی، شعب و داوطلبان داده می‌شود، گفت: در کنار شاخص‌های آموزشی آماده سازی خانواده‌ها بحث مهارت‌های ارتباطی و شیوه انتقال مفاهیم به افراد جامعه از جمله مباحث کاربردی است که به نمایندگان جمعیت هلال احمر آموزش داده می‌شود؛ تا با استفاده از آن بتوانند احساس درک از خطر در جامعه را افزایش داده و در آنان ایجاد انگیزه کنند.
 
نجفی توضیح داد: مراجعه به درب منازل خانوارهای ایرانی توسط داوطلبان در ۱۲ نوبت صورت گرفته و در هر نوبت آموزش‌های کوتاه و سرپایی به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه داده می‌شود، سپس به هر کدام از خانواده‌ها کد ثبت شده در شعبه جمعیت هلال احمر تعلق می‌گیرد. همچنین وی آموزش‌های برنامه ملی خادم را بر اساس شاخص های آمادگی خانوار اعلام کرد.
 
وی در تبیین نقش رسانه ها بمنظور ایجاد حس مطالبه گری و زمینه سازی ذهنی در جامعه گفت: انتظار ما این است که رسانه ها با پرداختن به این امر مهم در خانواده ها احساس خطر و نیاز را بوجود آورند، بطوریکه افراد جامعه پیگیر حضور داوطلبان و آموزش دهندگان جمعیت هلال احمر به درب منازلشان باشند.
 
مدیرکل دفتر امور آموزش عمومی، پایه و همگانی در تکمیل صحبت های خود، همکاری با صداوسیما برای ساخت برنامه‌های مختلف آموزشی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و راه اندازی کانال‌های تلگرامی استانی و سایت خادم را بعنوان مراجع و ابزارهای کمک آموزشی در برنامه ملی خادم برشمرد که خانواده‌ها پس از دریافت آموزش‌های ضروری، برای تکمیل اطلاعات خود می‌توانند به آنها مراجعه کنند.
 
وی با اعلام آمار آخرین بررسی بعمل آمده از آمادگی خانواده ها در برابر مخاطرات به میزان ۳/۹% بیان داشت: هدف اصلی، ارتقاء سطح آمادگی خانواده ها در برابر مخاطرات است و قصد داریم در مدت زمان ۵ سال این رقم را حداقل تا ۳۰% افزایش دهیم و با تحقق این هدف است که می توانیم بگوییم آموزش همگانی به معنای واقعی انجام شده است.
 
نجفی با تأکید بر همت همکاران مراکز استانی و شعب جمعیت هلال احمر، شهرداری ها، سازمان مدیریت بحران، بخش های خصوصی و در نهایت نهادهای عضو کارگروه آموزش همگانی اظهار داشت: شعار اصلی ما در برنامه ملی خادم “خانواده آماده، جامعه آماده” است؛ ولیکن شعار داوطلبان با توجه به عنوان خادم که علاوه بر اختصار کلمات “خانواده آماده در مخاطرات” از خدمتگزاری به مردم الهام گرفته، این است که “ما خدمت را پیش مردم می‌بریم”.
 
مدیرکل دفتر امور آموزش های عمومی، پایه و همگانی در تشریح  نقش آموزش همگانی در فعالیت‌های خانه‌های هلال گفت: آموزش اعضای این خانه‌ها بخشی از برنامه ملی خادم بوده و بودجه ای هم برای آن در نظر گرفته شده است.
 
وی در ادامه آموزش رهبران اجتماعات محلی و گروه‌های مرجع اعم از رهبران اجتماعات محلی، مدیران و رؤسای سازمان ها، اعضای شوراهای شهر و روستا، روحانیون، معلمان، ورزشکاران و هنرمندان و… را از اهم وظایف این برنامه برشمرد و اذعان داشت: این افراد توانایی آن را دارند که با ایجاد ارزش و فشار اجتماعی رغبت و انگیزه بیشتری در میان افراد جامعه ایجاد کرده و موجب تداوم این آموزش‌ها شوند.

1344
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
سرکار خانم دکتر سیما فردوسی دبیر علمی کنگره

مرکز همایش